Bizi takip edin

Dünya

Yüksek gerilimli bir ziyaret

->

-> 381

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Raymond McMaster’ın İstanbul’daki görüşmelerinden sonra Dışişleri bakanı Tillerson da bekleniyor. Yıldırım ve Çavuşoğlu, ABD taleplerinin keskin olacağının sinyallerini verdi

Türkiye ile Suriye, Irak, DAİŞ ve El Nusra, Minbîc gibi konularda ters düşen ABD ile AKP-MHP iktidarı arasında ipler iyice gerilirken, Tillerson’un zorlayıcı dosyalarla Ankara’ya gelmesi bekleniyor. Çavuşoğlu’nun “Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak” sözleri yüksek gerilimi yansıtıyor.

Türkiye ile ABD, Suriye iç savaşı başlarken ÖSO gruplarını eğit-donat adı altında bölge ülkelerinde eğitti. İki ülke de silah, finansal destek sağladı. Zamanla bu gruplar kontrolden çıkıp mezhepçi politikaya sarıldı, DAİŞ ve El Nusra’ya katıldılar. Çoğu yapı İhvan ve Selefi Sünniliği dışındakileri kesmeye, yakmaya, binalardan atmaya başladı. Zamanla ABD desteklediği grupları azalttı. Türkiye desteğe devam etti. Türkiye’nin DAİŞ ve El Nusra’yı desteklemesi, Rusya ve İran ile iş tutması ABD ile makası açtı. ABD, Türkiye’nin DAİŞ’e odaklanmasını sık sık dile getirmeye başladı. ABD şemsiyeli koalisyon QSD ile koordinasyon geliştirdi, birçok kenti DAİŞ’ten kurtarması için askeri destek verdi. Bu Türkiye’yi kızdırınca makas daha da açıldı. Türkiye’nin QSD’nin DAİŞ’ten kurtardığı Minbîc’e gireceğini ilan etmesi yeni gerilim kaynağı oldu. Efrîn’e saldırı karşısında direniş büyüyünce, Minbîc’e saldırı hazırlığı yapılınca

ABD devreye girme gereği duydu, Türkiye-ABD ilişkileri gerilimli bir darboğazda ilerlerken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ı ağırlayan iktidar, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı da perşembe günü Ankara’da ağırlayacak. Her iki ismin de çantasında Efrîn işgali, Minbîc, Gülen cemmati, ikili ilişkiler var. Tillerson’ın Ankara temaslarında ana gündem maddesinin Efrîn’e saldırının yarattığı ortam ve Minbîc olacak. AKP’nin Tillerson’a, QSD’ye verilen silahlar konusundaki rahatsızlığını yinelemesi de bekleniyor.

Çavuşoğlu: Ya düzelir ya bozulur

Başbakan Binali Yıldırım, “Bir kirli pazarlık içinde olmayız. NATO’da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz Amerika’nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, şu açıklamayı yaptı: “Hem karadan ve hem havadan temizliyoruz. Eğer ABD gereğini yapmazsa, Münbiç ve Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Suriye topraklarını bu teröristlerden temizleyeceğiz. Afrin’i de Suriye halkına teslim edeceğiz. Bizim ABD’den beklentilerimiz açık ve nettir. Ve kendileriyle de bu beklentilerimizi defaaten paylaştık. Artık biz vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz… Ve artık söz ve vaatler istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Ve Tillerson’ın bu ziyaretinde de bunları değerlendireceğiz. Çünkü ilişkilerimiz çok kritik bir noktadadır. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Bunun başka seçeneği yoktur. Bunları da samimi bir şekilde konuşacağız.” Bu açıklama, ABD’nin AKP’nin kulağını çekeceği, Ankara’nın kolunu bükeceğine dair dosyasında bilgilerle geleceği şeklinde okunuyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster, 11 Şubat’ta İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’la görüşmüştü. Beyaz Saray açıklamasında, ABD-Türkiye ilişkileri, ortak stratejik zorluklar ve bölgesel gelişmelerin görüşüldüğü, iki ismin iki ülkenin öncelikleri ve endişelerini ele aldıkları kaydedildi.

DIŞ HABERLER