Bizi takip edin

Dünya

İsrail’den İran’a ‘uyarı’

->

-> 386

İsrail’in, Avrupa ülkeleri kanalıyla İran’a Lübnan ve Suriye’deki faaliyetleriyle ilgili “ciddi uyarılar” içeren mesajlar gönderdiği belirtildi. İsrail Kanal 10 televizyonunun İsrailli ve Avrupalı diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberde, mesajların Almanya, İngiltere ve Fransa aracılığıyla İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile müsteşarına iletildiği, söz konusu mesajlarda Lübnan’da füze ve silah fabrikası, Suriye’de ise askeri üs kurulmasıyla ilgili “ciddi uyarılar”da bulunulduğu kaydedildi.

Haberde, Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Güvenlik İşlerinden Sorumlu Genel Sekreteri Nicolas de Riviere’in iki hafta önce İran’ın Paris Büyükelçisi Ebu’l Kasım Delfi’yi çağırdığı, Riviere’nin çarşamba günü de üst düzey bir İranlı yetkiliyi çağırarak, İsrail’in mesajını ilettiği ifade edildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Suriye’de bulunan “İran hedeflerine” saldırı düzenlerken jetlerinin uçaksavar ateşiyle hedef alındığı ve bir F-16’nın düştüğü bildirilmişti. Bu olay sonrası İsrail çok sayıda Suriye hedefini bombalamıştı. Haaretz gazetesine konuşan resmi kaynaklar Suriye hava savunma sistemlerinin yarısına yakını operasyonda imha edildi.

Uçak soruşturması

Öte yandan İsrail’de yayın yapan Haeretz gazetesinin internet sayfasındaki haberde, düşürülen uçağın alçak irtifada uçarken, Suriye’nin Tedmur kenti yakınlarındaki Tifor Havaalanı’ndan kumanda edilen İran’a ait insansız hava aracının (İHA) düşürülmesi için yüksek irtifadan uçmaya başladığı belirtildi. Suriye rejiminin, İsrail uçaklarına 20 füze fırlattığı, bunun normalin dışında bir rakam olduğu belirtildi.

TEL AVİV