Bizi takip edin

Kadın

Dr. Etem: Cinsel saldırı halk sağlığı sorunudur

->

-> 71

Mêrdîn’de M.B’ye cinsel saldırıda bulunan özel harekat polisin beraatına tepkiler sürürüyor. Mardin Kadın Platformu üyesi Dr. Derya Etem, cinsel saldırı vakalarında yaşanan artışı, ‘halk sağlığı sorunu’ olarak tanımlayarak, davalardaki cezasızlık politikalarını da yargının eril tarafını teşhir eden bir durum olduğunu belirtti

Son dönemlerde artış gösteren cinsel saldırı vakalarına dair sıklıkla karşılaşılan sonuç açılan davaların cezasızlık ile sonuçlanması. Son olarak Mardin’de, M.B.’ye cinsel saldırıda bulunan özel hareket polisi B.K., “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında beraat etti. Verilen beraat kararına yönelik tepkiler sürerken, Mardin Kadın Platformu üyesi Doktor Derya Etem, cinsel saldırıya maruz kalan kadınların yaşadıkları ağır travmaya dikkat çekerek, bunun topluma yansımasını değerlendirdi.

Hukuk skandalı

M.B.’ye cinsel saldırıda bulunan polis B.K.’nin beraat etmesine tepki gösteren Etem, farklı delillere ulaşılması için ek süre başvurusunun kabul edilmemesi ve adli psikiyatri raporunun dosyada eksik olmasının ise, “hukuk skandalı” olduğunu söyledi. Sanığın pozisyonu ile mağdurun sosyal yaşamının benzer davaların sonuçlarında etkili olduğunu kaydeden Etem, “Mağdur eğer erkek zihniyete göre makul bir duruşa sahipse, sanıklar ağır ceza alıyorlar. Kadın eğer erkek zihniyetinin veya geleneksel toplumun ‘makul ölçülerinin’ dışında ise, sanık beraat ediyor” dedi.

İnsanlık suçudur

Etem, cezasızlık politikalarının yargının eril tarafını teşhir eden bir durum olduğunun da altını çizdi. Etem, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu: “Tecavüz suçu, aynı zamanda insanlık suçudur, nitelikli bir cinsel saldırıdır. Mağdurun bütün psikolojisini yerle bir eden, hayata bakış açısını, insanlarla ilişkisini ve gündelik hayatını yerle bir eden ağır bir travmadır” dedi.

Hayatları ciddi anlamda etkileniyor

Cinsel saldırıya maruz kalanların bir takım kalıcı sorunlar ile karşı karşıya kaldığını ve sonraki hayatlarının ciddi oranda etkilendiğini dile getiren Etem, şöyle devam etti: “Bu durum bir halk sağlığı sorunudur. Bu toplumda bir duyarlılık ve bir araya gelerek dayanışma halinde itiraz etmeyi ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda çok travmatik durumlar olduğu için toplumun içine kapanarak kendini korumaya alma refleksine de neden olabilir” dedi. Bütün kadın kurum ve kuruluşlarının cinsel saldırı ve tacize ilişkin başlatılan adli süreçleri takip etmesinin önemi üzerinde duran Etem, cezasızlık politikalarının son bulması için duyarlılık çağrısında bulundu.

MA / Özgür Paksoy