Bizi takip edin

Kadın

Kadınlar Efrîn savaşına ‘hayır’ demeli

->

-> 224

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırısı ile tüm halklara ve kadınlara umut veren devrimin boğulmak istendiğini belirten EKA üyesi Nurten Karahancı, ‘Yapılacak en önemli şey Türkiye emekçi sınıfının ve kadınların Efrîn savaşına hayır demesidir’ dedi

Türkiye’nin 20 Ocak’tan beri başlattığı Efrîn’e yönelik saldırılara karşı tepkiler tüm baskı ve korkutma politikalarına rağmen devam ediyor. Efrîn’e yönelik saldırıyı kadın özelinde değerlendiren Emekçi Kadınlar (EKA) üyesi Nurten Karahancı, direnen tüm kadınların savaşa karşı direnmesi gerektiği söyledi.

Kürt halkının Rojava’da devrim gerçekleştirdiğini ve bu devrime kadınların öncülük ettiğini söyleyen Karahancı, “Bu kadınların önde olduğu, savaşa katıldığı, komünleri kurduğu ve yönetimde yer aldığı bir devrimdir” diye konuştu. Rojava’da, Kobanê’de elde edilen zaferin demokrasi isteyen tüm halklar tarafından sahiplendiğini belirten Karahancı, “Kürt halkının gerçekleştirdiği devrim faşist devlet tarafından bir tehdit olarak algılanıyor. Sadece Türkiye açısından değil dört parça Kürdistan alanında yer alan tüm devletler tarafından tehdit olarak görülüyor. Bu devrim bizim gibi halklara umut verdiği için boğulmak isteniyor” dedi.

Tarafsız kalamayız

Türkiye hükümetinin Kobanê zaferini hazmedemediğini belirten Karahancı, “Tüm katliam girişimlerine rağmen Kobanê düşmedi. Çünkü müthiş bir direniş sergilendi. Bu savaş, dinci, faşist çetelerinde olduğu gibi ceplerine koyulan beş kuruşluk insanların savaşı değil, bir halkın özgürlük savaşı oldu ve sonunda zaferle sonuçlandı” dedi. Ezilen halkların ve kadınların kaderinin Kürt halkının kaderiyle birlikte yürüdüğünü söyleyen Karahancı, “Kürt halkı özgürleşince biz de özgürleşmiş olacağız. En büyük baskı ve faşizm Kürt halkı üzerinde gerçekleşiyor. Hiçbirimizin bu savaştan kaçar yanı yok, hepimiz bu savaşın bir parçası olduğu için Kürt halkını yalnız bırakmamalıyız. İşçi, emekçiler bu savaşta tarafsız kalamaz. Sokakta kimse savaş istemiyor. Ancak, iktidar Kobanê’de boğamadığı devrimi şimdi Efrîn’de boğmaya çalışıyor” diyerek, halkların bir arada direnmesi gerektiğini belirtti.

Zaferi kazanacağız

Efrîn’e yönelik saldırının hiçbir koşulda desteklenecek bir yanının olmadığını vurgulayan Karahancı, “Köylere, sivil halka, kadınlara ve çocuklara saldırıyor ama boşuna çaba sarf ediyor. Alevi köylerine saldırılarak kadınlar ve çocuklar kurşuna diziliyor. Bu savaşa karşı bizim insan olarak tepki göstermemiz gerekiyor. İnsan olan biri böylesi bir savaşı desteklemez” dedi. Karahancı, “Türkiye de iki büyük ayaklanma geçirdi. Biri Gezi Direnişi diğeri ise Kobanê serhildanıdır. Kitlesel halk ayaklanmalarına karşı devlet böylesi bir girişimde bulunuyor. Biz halklar olarak bu savaşa boyun eğmeyeceğiz ve zaferi kazanacağız” vurgusu yaptı. Karahan sözlerine şöyle devam etti: “İktidarın, kanla boğmaya çalıştığı bir halk karşısında kendisinin boğulacağını bilmesi gerekiyor. Kürt halkına yöneltilen savaş emperyalist bir savaştır. Büyük devletler ise bu savaşı destekliyor. Bu savaşa karşı yapılacak en önemli şey Türkiye emekçi sınıfının ve kadınların Efrîn savaşına hayır demesidir.”

Elif Çetiner/İstanbul-MA